Letná batika

Na stole mám aktuálne batiku. Je to také hrajkanie s farbami – na veku nezáleží. Farbila som látku na tuniku na záverečný bonus do májového ONLINE Klubu Paličkovania. Batika na letných veciach vynikne krásne.

 

Viazaná batika, skladaná a šitá batika

Najznámejšia je viazaná batika – to poznáme možno ešte zo školy skoro všetci. Poskladáme látku na trojuholníky, tak aby sme mali v strede špic a zviazaním vytvoríme kruhy.

Skladaná batika je trochu iná – vzory vznikajú skladaním. Skladať môžeme pásy, štvorce, trojuholníky – čokoľvek čo má hrany. Tu je dôležitá presnosť – odporúča sa jednotlivé hrany pred farbením ešte zažehľovať. Šitá batika je ďalší druh – zažehlené sklady aj rôzne poprešívame. Návody nájdete v online klube »

Sypaná batika

Iný level je sypaná batika. Sypať môžeme farby samozrejme iba práškové. Sypanou batikou môžeme farbiť bavlnu aj hodváb – len treba mať na farbenie tie správne farby a postupy. Sypaná batika je najjednoduchšia a dajú sa ňou vytvoriť veľmi zaujímavé vzory.

 

Môžete mať akýkoľvek plán – výsledok Vás vždy prekvapí. Isté sú len farby, ktoré sypete – vzor často oveľa zaujímavejší a atraktívnejší ako bol pôvodný zámer. Návody sú v online klube »

Vosková batika

Prekvapivejšie už môže vyjsť iba vosková batika. Voskom robíme vzory, na ktoré sa farba nedostane. Keď ju robíme vo viacerých vrstvách – vznikajú veľmi zaujímavé obrazce aj pri veľmi jednoduchom pôvodnom vzore. Vosku sa netreba báť – dokážeme ho z látky aj odstrániť. Najľahšie ide vosk dole z najtenšej látky. Preto najradšej batikujem tenké látky.

Batikovanie hodvábu

Batikovaním z hodvábu sa dá urobiť darček za pár minút. S celkovou dobou schnutia a žehlenia je to hodinka času. Keď Vás pozvú na nečakanú návštevu a chcete priniesť originálny darček je tu celkom zábavné riešenie.

Cestou domov kúpte v kreatívnych potrebách  alebo v kreatívnom papierníctve dva-tri odtiene zažehľovacích  farieb na hodváb a tenkú hodvábnu šatku(Ponge 5 alebo Ponge 6) s rozmerom približne 55 x 55 cm.  Kúpte si aj šatku alebo šálik aj pre seba – farby Vám zostanú a bude sa Vám to páčiť.

Rýchle návody nájdete v online klube – môžete ich mať ihneď »

Ivana Gemzická
Autorka projektu MAJME ČAS, ebooku "Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár">> a online textilných dielní na weboch "Paličkovanie ON-LINE">>, "Hodváb ON-LINE">> a "ART-RECY-FÓRUM">> Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu. Môj príbeh si prečítate tu >>

OBJAVTE NOVÉ HOBBY A RELAX

 

 

EŠTE NIE STE ČLENMI KLUBU?

Čaká vás tu:

  • okamžitý prístup do 29+ online kurzov a návodov, videonávody na tvorbu Kreatívneho DIÁRA, pravidelne nové: video-lekcie, návody, inšpirácie.
Komentáre
  • KREATIVITA ako LIEK

    Stiahnite si 6 liečivých trikov s okamžitým účinkom »

  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Facebook