[Z pera historičky umenia] Interiéry a zátišia v štýle Hygge

Prvým krokom, ktorým by sme si mali ozrejmiť tému Interiérov a zátiší v štýle „Hygge“ by mal byť akýsi výklad slova „Hygge“.

Hygge – dánsky štýl šťastného života

Dánsky štýl šťastného života, spôsob akým v domácnosti trávime svoj čas, spojenie útulnosti a jednoduchosti v súzvuku vzájomnej harmónie – to sú definície tohto krátkeho pojmoslovia. Kľúč akým sa jednotlivé umelecké diela ocitli medzi názornými ukážkami bol pomerne jednoduchý, museli spĺňať aspoň jednu so spomínaných definícií.

A prečo interiéry a zátišia?

Pretože v útulných interiéroch sa často nachádzajú predmety, ktoré sú buď plánované aranžmá, alebo sú náhodne poukladané, pričom vytvárajú autonómne kompozície v priestore nazývané zátišia.

Častým pozorovateľom zákulisí sveta tanečníc bol maliar slovenskej moderny Eugen Nevan (1914 – 2005). Bol židovského pôvodu s menom Neufeld. Tanečnice maľoval pri tom ako sa chystali na scénu, vo chvíľach oddychu. Kresba Žena v interiéri zobrazuje ženu sediacu za stolom. Skica je prevedená dynamickou kresbou uhľom.

Galantné scény sú bežnou maliarskou rutinou obdobia rokoka. V podaní Eduarda Endera (1822 – 1883) môžeme nazrieť do izby, kde na robustnej pohovke s baldachýnom sedí ležérne na jednej strane muž a na druhej žena. Litografia nesie názov Galantná scéna v rokokovom interiéri.

Osobitné miesto zaberajú kresliarske/maliarske záznamy v denníkovej forme. Členka uhorskej aristokracie Adelheid Odescalchi, Andrássy (1861 – 1927) prežila časť svojho života na Hlohoveckom zámku. Zaznamenávala výjavy každodenného života šľachty, portréty svojich známych a skutočnosti, ktoré ju zaujali (napr.  rodinné výlety, zábavu šľachty vo voľnom čase napr. skákanie vo vreci pred vchodom Hlohoveckého zámku).

Chcete vidieť viac zátiší a inšpirácie ako si rýchlo a ľahko urobiť svoje doma? Je to téma Art ENERGY na predvianočné dni – celý videorozhovor a inšpirácie na tvorenie nájdete vo vnútri online klubu »

Autorkou článku je:
Veronika Vaculová Repová

Je historička umenia. Vyštudovala dejiny a teóriu umenia. Zaoberá sa filozofiou umenia, jej rôznymi aspektmi a metodológiou dejín umenia. V súčasnosti pracuje ako dokumentátorka – kurátorka v Liptovskej galérii P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši.

Veronika Vaculová Repová
Je historička umenia. Vyštudovala dejiny a teóriu umenia. Zaoberá sa filozofiou umenia, jej rôznymi aspektmi a metodológiou dejín umenia. V súčasnosti pracuje ako dokumentátorka - kurátorka v Liptovskej galérii P. M. Bohúňa v Liptovskom Mikuláši.

OBJAVTE NOVÉ HOBBY A RELAX

 

 

EŠTE NIE STE ČLENMI KLUBU?

Čaká vás tu:

  • okamžitý prístup do 29+ online kurzov a návodov, videonávody na tvorbu Kreatívneho DIÁRA, pravidelne nové: video-lekcie, návody, inšpirácie.
Komentáre
  • KREATIVITA ako LIEK

    Stiahnite si 6 liečivých trikov s okamžitým účinkom »

  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Facebook
  • Darčekové poukazy na online kurzy paličkovania