Čo si treba uvedomiť pred farbením textilu

Farbenie textilu môže vypadať ako alchýmia. Je to jednoduchšie, ako by ste čakali. Len treba mať na pamäti dodržovanie základných pravidiel. V tomto článku sa na ne spoločne pozrieme:

Druh vlákna

Pred farbením je podstatné vedieť, aké vlákno ideme farbiť. Rozlišujeme textil z vlákna rastlinného pôvodu – bavlna, ľan, viskóza. Textil z vlákien  živočíšneho pôvodu je napríklad hodváb a vlna. Látky z umelých vlákien sú polyester alebo nylon. Nezabudnime na látky zo zmiešaných vlákien – bežne máme na popisných lístkoch uvedené 50 % bavlna, 40 % polyester, 10 % elastan.

Hmotnosť textilu

Na návode s farbou vždy je uvedené, aké množstvo farby potrebujeme na vybrané množstvo textilu. Tak napríklad, ak je balenie farby určené na 5 kg textilu a chceme farbiť deku, ktorá má hmotnosť 2,5 kg použijeme polovičku balenia. Ale poctivú polovičku – odvážime si to. Ak nemáte jemnú kuchynskú váhu, môžu Vám s tým pomôcť v lekárni.

Rozmer textilu

Podľa toho, akú veľký kus látky chcem farbiť si vyberám, či budem farbiť v hrnci alebo v práčke. Väčšie kusy dávam vždy do práčky, aj ak sa mi zdajú háklivé. Práčka má viac energie ako ja 🙂 a keď sa farba dobre rozmieša, zafarbenie je krásne a rovnomerné.

Teplota farbenia

Tu je smerodatná maximálna teplota, ktorú látka znesie. Látka sa správne zafarbí iba ak správnu teplotu vieme alebo ju uhádneme. Nájdeme ju – ak sme hotovú vec kúpili na štítku, ktorý je na vnútornej strane výrobku alebo si pozrieme bloček z obchodu – alebo si to pamätáme 🙂 Ak nič z toho nemáme – tak prvá pomoc je:

Hodváb – 90 Stupňov Celzia
Bavlna, ľan – 75 Stupňov Celzia
Polyester 30-40 Sstupňov Celzia.

Čistota textilu

Textil je čistý, keď okrem toho, že vypadá čisto neobsahuje aviváž, vosk  ktorý bežne pridávajú pre zvýšenie lesku  a impregnáciu. To znamená, že takmer každú látku je treba pred farbením vyprať v práčke.  Bavlnené látky s vysokým leskom dokonca viackrát. V jednej krajčírskej dielni mi potvrdili, že mali bavlnenú plachtovinu, ktorú bolo treba vyprať na 90 Stupňov až 4-krát a až potom sa z nej dalo šiť. Bola napustená voskom na zvýšenie lesku.

Krčivý alebo hladký efekt

Po farbení chceme mať látku krásne hladkú alebo sa nám páči krčivý efekt? Na toto je treba myslieť, keď je látka po farbení ešte mokrá. Do vlákna sa urobil silný zásah a je citlivejšie. Preto aj úprava, akú teraz zvolíme v ňom zostane dlho „zapamätaná“. Ak chcete mať látku hladkú – žehlenie neodkladajte na inokedy, ale ju vyžehlite ešte vlhkú.

Krčívý povrch získame vyžmýkaním a vyvesením látky. Hladký povrch získame tak, že látku po záverečnom vypláchaní v ustaľovači iba vyvesíme(ideálne nad vaňou) bez žmýkania a vodu necháme voľne stiecť.

Tajomstvo na záver

Na záver farbenú látku nezabudnite nechať minimálne 24 hodín odpočívať. Robí to dobre hlavne stálosti farieb, bez ohľadu na to, čo sa píše v návodoch na farby.

Na farbenie práškovými farbami už  viete všetko, čo potrebujete, takže pokračujeme výberom farieb:

  • Farby na hodváb a vlnu nájdete TU »
  • Farby na bavlnu, polyester a zmesové látky nájdete TU »

Tak nech sa Vám darí!
Želám Vám pohodový deň a príjemné farebné zážitky,

I.

Ivana Gemzická

Autorka projektu MAJME ČAS, ebooku “Ako ľahko vytvoriť a úspešne používať Kreatívny diár”>> a online textilných dielní na weboch “Paličkovanie ON-LINE”>>, “Hodváb ON-LINE”>> a “ART-RECY-FÓRUM”>>

Vďaka mojim skúsenostiam s farbami, kreatívnymi materiálmi a technikami viem inšpirovať ľudí k objaveniu vlastnej tvorivosti, nových foriem hobby a relaxu.
Môj príbeh si prečítate tu >>

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité len pre účely spracovania tohto komentára. Zásady spracovania osobných údajov

  • KREATIVITA ako LIEK

    Stiahnite si 6 liečivých trikov s okamžitým účinkom »

  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Facebook
  • Batikovacie farby na hodváb – Acid Dyes

  • Batikovacie farby na bavlnu – Procion MX